Na swoją niepodległość Białystok musiał czekać trzy miesiące dłużej niż reszta kraju. Upragniona przynależność do II Rzeczpospolitej przyszła dopiero w lutym 1919 roku.  W 100 rocznicę tych wydarzeń w naszym mieście odbędzie się wiele uroczystości, wystaw i spotkań związanych z rocznicą.

Najwięcej wydarzeń odbędzie się 19 lutego 2019 r. Tego dnia zaplanowano uroczystą inaugurację obchodów w Operze i Filharmonii Podlaskiej (koncert „Mazowsza” i wręczenie tytułu „Białostoczanin 100-lecia”) oraz główne uroczystości na Rynku Kościuszki i na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada. Poza tym można będzie skorzystać z wystaw, projekcji filmów i rodzinnych warsztatów tematycznych. To doskonały czas na to, by aktywnie spędzić czas i poznać bliżej historię naszego miasta.

Kolekcjonerzy znaczków pocztowych nie powinni tego przeoczyć. 19 lutego wejdzie do obiegu specjalny, rocznicowy znaczek pocztowy Poczty Polskiej o nominale 5 zł, w nakładzie 10 milionów sztuk. Na znaczku przedstawiono gryf z bramy wjazdowej do pałacu, na tle Pałacu Branickich. Na kopercie – panoramę Białegostoku. Znaczek zostanie wydany w ramach serii Miasta Polskie.

Harmonogram wydarzeń:

 • 22.01-01.02. godz. 10.00-17.00 – w Centrum im. L. Zamenhofa ul. Warszawska 19 „Bojary – dzielnica w sercu Białegostoku” – warsztaty rodzinne
 • 05.02-10.05. – Wystawa plenerowa Muzeum Wojska w Białymstoku na Rynku Kościuszki.
 • 10.02. godz. 16.00 – w kinie Forum Film „Czwarta Dzielnica” i spotkanie z producentem i współscenarzystą filmu Rafałem Muskałą. Film opowiada historię milionów Polaków, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Zrealizowany w Chicago przez młodych twórców, przeprowadza nas przez czas początków emigracji, aż do momentu, w którym Polska odzyskała niepodległość.
 • 17.02. godz. 17.00 – Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Białostocki Ośrodek Kultury organizuje Test Wiedzy o Historii Białegostoku  IV edycja testu poświęcona w dużym stopniu 100. Rocznicy Odzyskania przez Białystok Niepodległości.
 • 18.02. od godz. 10.00 – Ogrodzenie siedziby Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku – wystawa fotografii upamiętniającej wejście Wojsk Polskich do Białegostoku. Wystawa plenerowa fotografii upamiętniającej wejście Wojsk Polskich do Białegostoku oraz zdjęcia lotnicze miasta z okresu I wojny światowej. Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych.
 • 18.02. od godz. 19.30 – Mapping z okazji 100-lecia odzyskania przez Białystok Niepodległości, którego organizatorem jest Muzeum Pamięci Sybiru. W 100-lecie odzyskania przez Białystok niepodległości Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na pokaz multimedialny przedstawiający historię miasta. Na fasadzie Pałacu Branickich wyświetlony zostanie mapping przygotowany przez białostockiego artystę Artura Grucka.
 • 19.02. godz. 12.00 – oficjalne uroczystości odzyskania Niepodległości przez Białystok – uroczystości na Rynku Kościuszki.
 • 19.02. godz. 13.30 – Kapsuła czasu na dziedzińcu ratusza miejskiego przy Rynku Kościuszki. Kurier Poranny przygotuje specjalne 100-stronicowe wydanie gazety, które trafi do „Kapsuły czasu Porannego”.
 • 19.02. godz. 14.00 – „Pierwsze lata Niepodległości – Białystok” – wernisaż wystawy czasowej. Wystawa w Muzeum Wojska w Białymstoku składająca się z trzech części. W pierwszej zostanie pokazana poczekalnia dworca kolejowego wraz z kolejarzem odliczającym czas do białostockiej niepodległości.
 • 19.02. godz. 16.00 – uroczystości na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.
 • 19.02. godz. 17.00 – Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19 zaprasza na Spacer po centrum – warsztaty rodzinne. W trakcie warsztatów uczestnicy – przy pomocy takich materiałów jak wspomnienia mieszkańców, fotografie i mapy – poznają historię Białegostoku od momentu odzyskania niepodległości do wybuchu II wojny światowej.
 • 19.02. godz. 19.00 – uroczysty koncert i wręczenie wyróżnień „Człowiek 100-lecia” Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki, dodatkowo wystawa we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej.
 • 20.02. godz. 13.00 – w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności” – słuchowisko radiowe.
 • 20.02. godz. 19.00 – Kawiarnia Fama, Białostocki Ośrodek Kultury ul. Legionowa 5 zaprasza na premierę filmu „Zenek” reż. Dariusz Szada-Borzyszkowski oraz premierowy koncert wokalisty Michała CirukaCiry pt.: „Pocztówki z miasta B. część II”. Film opowiada o Zenku Borowskim, 13-letnim harcerzu z Białegostoku, zastrzelonym w 1943 roku przez niemieckiego żandarma. Stało się to podczas próby wykradzenia polskich książek z magazynu, w którym okupanci przetrzymywali zarekwirowane zasoby biblioteczne.
 • 21.02. godz. 19.00 – Kawiarnia Fama, Białostocki Ośrodek Kultury ul. Legionowa 5 – 100 lat niepodległości w pigułce – program artystyczny w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy, Katarzyny Garłukiewicz, Urszuli Kisiel – Pańko. 100 lat niepodległości Polski przedstawione w 50-cio minutowym programie zaprezentowanym przez trójkę artystów.
 • 22.02. godz. 18.00 – Promocja książki pt. „Białystok w łunie światowej pożogi wojennej, „Echo Białostockie” w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku ul. Legionowa 2.
 • 23.02. godz. 11.00 – Spacer po centrum – warsztaty rodzinne. W trakcie warsztatów uczestnicy – przy pomocy takich materiałów jak wspomnienia mieszkańców, fotografie i mapy – poznają historię Białegostoku od momentu odzyskania niepodległości do wybuchu II wojny światowej.
 • 23.02. godz. 18.00 – Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje amatorskie zawody pływackie. Długodystansowe zawody pływackie, w których celem zawodników jest przepłynięcie jak najdłuższego dystansu w czasie 100 minut.

Red. Podlaski Senior / Fot. pafoto.pl