Makijaż to sztuka – ukrywa to, co chcemy ukryć, a jednocześnie eksponuje nasze atuty. Jednak żeby tak było, warto wiedzieć, z czym należy się „zaprzyjaźnić”, a czego lepiej unikać. W kwestii dobrego makijażu dla pań po 60-tce rad udzieliła Kamila Kudrewicz (na zdjęciu), wizażystka, właścicielka firmy Wakeup&Makeup.

Beata Ptaszyńska, Podlaski Senior: Makeup kobiety dojrzałej wymaga czasem dodatkowych zabiegów. Czy przed wykonaniem makijażu panie powinny pamiętać o jakichś zasadach?

Kamila Kudrewicz: Pierwszym warunkiem pięknego makeupu jest – niezależnie od wieku – zadbana, nawilżona cera. Skóra w pewnym momencie staje się mniej dotleniona i odżywiona, natomiast proces złuszczania naskórka zachodzi bardzo wolno, co skutkuje szarą, suchą, często z licznymi przebarwieniami skórą. Żeby temu zapobiegać, należy stosować peelingi, głęboko odżywcze i treściwe kremy, kosmetyki z witaminą C, która pomaga w pozbyciu się przebarwień. Nie można zapominać o skórze wokół oczu, gdyż ta z kolei nie posiada gruczołów łojowych, przez co oznaki starzenia widać w tej okolicy najszybciej. Przy tak zadbanej cerze makijaż nie jest już problemem.

W takim razie, jeżeli cera jest już odpowiednio przygotowana, jak wykonać poprawnie makijaż?

– Kierujemy się złotą zasadą „mniej znaczy więcej”. Zaczynamy od podkładu, który powinien być delikatny, rozświetlający, na bazie wody, a więc taki, żeby nie obciążał skóry.

Pamiętajmy, żeby omijać okolice oczu – tu najlepiej sprawdzają się korektory rozświetlające, które posiadają również właściwości odżywcze i dodatkowo dbają o delikatną skórę pod oczami. Korektor nie może być zbyt jasny, gdyż wówczas może dać – niestety – efekt ,”pandy”. Najlepiej dobrać odcień jak najbliższy kolorowi podkładu lub o ton jaśniejszy. Panie po 60-tce śmiało mogą ominąć pudrowanie całej twarzy, ponieważ podkreśla ona załamania twarzy i w konsekwencji ją postarza. Za to róż to sprzymierzeniec każdej kobiety – dodaje nam świeżości i zdrowego kolorytu cery.

W ostatnim czasie kobiety wykonują chętnie mocny, wyraźny makijaż brwi. Czy starsze panie powinny także zdecydować się na taki krok?

– Jak najbardziej tak. Z wiekiem łuk brwiowy opada, dlatego umiejętnym makijażem możemy osiągnąć efekt liftingu, czyli uniesionego i odmłodzonego spojrzenia. Po pierwsze: warto zwrócić uwagę na kolor brwi, który powinien być jaśniejszy od włosów. Nigdy nie malujmy ich zbyt ciemnymi produktami. Po drugie: brwi nie mogą być zbyt cienkie i ostre. Staramy się nadać im łagodny łuk. Pamiętamy też o następującej zasadzie – 2/3 brwi powinny unosić się, natomiast 1/3 kieruje się delikatnie w dół.

Pozostaje jeszcze podkreślenie oczu. Jakie kolory okazują się najkorzystniejsze?

– W makijażu oka najlepiej zrezygnować z ukochanych niegdyś połyskliwych zielonych i niebieskich cieni na rzecz matowych lub satynowych w odcieniach ziemi, czyli wszelakich brązów, beżów itp. Ważną kwestią jest też to, żeby trzymać się ruchomej powieki i nie wychodzić zbyt wysoko z kolorem. Teraz wystarczy tylko wytuszować rzęsy i mamy pięknie podkreślone spojrzenie.

W jaki sposób podkreślić usta?

– Z wiekiem niestety kontur ust staje się mało wyraźny i rozmazany, dlatego niezbędnikiem w każdej kosmetyczce powinna być konturówka. Najlepiej sprawdzą się tu takie kolory, jak: przygaszone róże, bordo i odcienie toffi. Warto zapomnieć o krzykliwych kolorach, które nie dodają ani uroku, ani klasy. Tu po raz kolejny sprawdza się wcześniej wspomniana zasada „mniej znaczy więcej”.

Zdarza się, że niektóre panie w dojrzałym wieku w ogóle rezygnują z makijażu i oceniają współczesne trendy za zbyt odważne. Czy pani zdaniem to dobre rozwiązanie?

– Makijaż to nasza tajna broń, ma podkreślać nasze piękno. Pamiętajmy o tym, że zawsze można wyglądać promiennie, niezależnie od wieku. Aby panie odkrywały swe piękno każdego dnia, posłużę się jeszcze kilkoma radami.

* Jednak lubisz czerwoną pomadkę, z którą nie rozstajesz się od 20. roku życia lub malujesz rzęsy zielonym tuszem, bo podkreśla on twoje spojrzenie. Nie rezygnuj z tego!

* Pamiętaj, że makijaż ma sprawiać, żebyś czuła się lepiej i była pewniejsza siebie.

* Jeśli natomiast szukasz wskazówek i chcesz coś zmienić w swoim wizerunku, skorzystaj z powyższych rad.

Wszystkim paniom życzę odwagi i udanych metamorfoz.

Dziękuję za rozmowę.