Chcielibyśmy, by obchody Roku Stanisława Moniuszki przyczyniły się do popularyzacji jego muzyki w Polsce i na świecie – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji prasowej dot. obchodów Roku Moniuszki. W Polsce będzie realizowanych prawie 50 różnych działań.Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku proponuje „Halkę” i „Widma”.

Minister kultury prof. Piotr Gliński wraz z pełnomocnikiem ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Waldemarem Dąbrowskim przedstawił działania zaplanowane i realizowane w ramach obchodów Roku Moniuszki oraz zaprezentował Komitet Honorowy ds. organizacji obchodów.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że Rok Moniuszki został ustanowiony nie tylko przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, ale także został ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

Stanisław Moniuszko jest uhonorowany tym tytułem czy tą decyzją UNESCO, bo to jest twórca światowy i bardzo chcielibyśmy, żeby nasze obchody przyczyniły się do popularyzacji muzyki Moniuszki. Dlatego zaplanowaliśmy nasze działania dość szeroko. Już w zeszłym roku przygotowane były wydawnictwa, opracowania, nagrania i ten rok będzie bogaty w najróżniejsze wydarzenia – podkreślił.

Programy

W ramach Programów Ministra na 2019 rok został przygotowany Program Moniuszko 2019 – Promesa, którego celem jest wsparcie znaczącej liczby przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich, realizowanych zarówno w kraju jak za granicą, związanych z postacią i twórczością Stanisława Moniuszki w kontekście muzyki, historii i kultury XIX wieku.

Wnioski do programu, w którym nabór zakończył się 15 października 2018, mogły składać samorządowe instytucje kultury (z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego), organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Wydawnictwa

Państwowe Wydawnictwo Muzyczne przygotowuje wydanie materiałów wykonawczych, źródłowo – krytycznych oraz korespondencji Stanisława Moniuszki. Wśród planowanych publikacji ukażą się m.in. opery, muzyka fortepianowa, antologia najpiękniejszych pieśni Stanisława Moniuszki, antologia pieśni Stanisława Moniuszki do tekstów poetów zagranicznych – cztery zeszyty (pieśni francuskie, niemieckie, rosyjskie oraz inne) oraz opera „Moniuszko” autorstwa Andrzeja Kwiecińskiego na zamówienie TW-ON.

Bogatą ofertę wydawniczą i fonograficzną planuje także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Festiwale i konkursy

Twórczości Stanisława Moniuszki będzie poświęcona tegoroczna edycja Festiwalu Chopin i Jego Europa. Ponadto powołana została nowa inicjatywa kulturalna – Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, której celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX w. Pierwsza edycja konkursu odbędzie się w dniach 20 – 27 września 2019.

W Białymstoku zostały zaplanowane następujące koncerty i spektakle:

* 10 maja 2019 – koncert Kwartetu im. Aleksandra Tansmana z utworem S. Moniuszki (Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki; w programie: I Kwartet smyczkowy d-moll);

* 4 października 2019 – „Halka” (premiera Opery i Filharmonii Podlaskiej, koprodukcja z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie);

* 8 listopada 2019 – koncert z utworem Stanisława Moniuszki (Opera i Filharmonia Podlaska, w programie: Sonety krymskie);

* 13 grudnia 2019 – gala operowa (Opera i Filharmonia Podlaska, Wielka Gala Operowa – najpiękniejsze arie, duety oraz chóry z oper Stanisława Moniuszki);

* 26 czerwca 2020 – Widma (Opera i Filharmonia Podlaska).

Źródło: gov.pl / Fot. pafoto.pl (na zdjęciu: OiFP w Białymstoku)