Zwierzęta domowe niejednokrotnie potrafią wykazać się odwagą w obronie swych właścicieli, jednak w sylwestrową noc panicznie boją się fajerwerków, dlatego potrzebują naszej pomocy i szczególnej uwagi. Aby ułatwić czworonogom przetrwanie tej głośnej nocy, w wielu miastach w Polsce, w tym także w Białystoku, rezygnuje się z pokazów fajerwerków podczas miejskiej zabawy. Nie zmienia to faktu, że nie da się uniknąć wystrzałów, które zaserwują z pewnością okoliczni mieszkańcy. W jaki sposób możemy zadbać o nasze zwierzęta w sylwestra, radzi Karol Wojtacha, lekarz weterynarii, właściciel Przychodni Weterynaryjnej „PSIKOT” w Białymstoku (na zdjęciu).

Podlaski Senior: Zwierzęta w sylwestra narażone są na częsty i długotrwały huk wystrzałów fajerwerków. Czym objawia się fobia dźwiękowa u zwierząt? Czy są rasy psów bardziej odporne na hałas niż inne?

Karol Wojtacha: Fobia dźwiękowa, czyli nadmierna reakcja na hałas, objawia się przede wszystkim strachem, który jest naturalną obroną przed potencjalnym zagrożeniem. Psy mają bardzo dobrze rozwinięty słuch, dzięki czemu są bardziej od nas wrażliwe na głośne wystrzały, huki czy też burze. Szczególnie rasy pasterskie, tj. Border Collie (uważane za najbardziej inteligentne) są bardziej podatne na fobię dźwiękową.

Logicznym jest, że zwierzęta starsze, które mają już częściowy zanik słuchu, sylwestra znoszą zdecydowanie lepiej. Według badań lęk przekazuje się na kolejne pokolenia, ale samo powstanie fobii najczęściej związane jest z jakimś przykrym przeżyciem, szczególnie w wieku młodym, które później objawia się strachem, rzadko agresją w sytuacjach stresowych.

Jak się zachować, gdy zwierzę pod wpływem hałasu jest agresywne?

– W takiej sytuacji należy w stosunku do psa zachowywać się spokojnie, nie pokazywać po sobie strachu, nie krzyczeć.

Proszę powiedzieć, w jaki sposób zadbać o komfort naszych domowych zwierząt w czasie sylwestrowej nocy, aby nie dopuścić do ich agresji albo paniki.

– Możemy postarać się zapewnić naszemu czworonogowi bezpieczne miejsce, np. stół przykryty obrusem, ciemne pomieszczenie.

Czy możemy przygotować dogodne warunki dla naszych pupili, gdy sami wychodzimy z domu?

– Samo przygotowanie się do noworocznych wystrzałów powinno się już zacząć w święta Bożego Narodzenia, podając ziołowe leki uspokajające dla psów bardzo wrażliwych, ponieważ stosowane kilka dni mają dużo lepsze działanie. W pojedynczych przypadkach zalecane jest podawanie silniejszych medykamentów. Innym sprawdzonym przez naszych pacjentów sposobem jest wprowadzanie głośnej muzyki, oczywiście stopniowo, zaczynając od cichej, kończąc na hucznej, bogatej w basy.

W tym czasie właściciele często organizują swoim pupilom zabawy ulubiona maskotką, sznurkiem lub chowają w mieszkaniu przysmaki, których później razem szukają.

Pamiętajmy w okresie noworocznym ograniczmy spacery do minimum, a psom mieszkającym na podwórku zapewnijmy komfort, umieszczając je na ten czas np. w garażu, który wytłumi hałas.

Dziękuję za rozmowę.