Kolędy w Polsce cieszą się dużą popularnością już od XVI wieku. Ich autorami byli głównie poeci i znani kaznodzieje. Do czasów nam współczesnych w różnych śpiewnikach przetrwało ponad 500 kolęd i pastorałek. Każdy z nas zna przynajmniej kilka z nich i chyba każdy ma tę jedną ulubioną. Nieprawdaż?

Adam Mickiewicz w wykładach z literatury słowiańskiej (1841) wskazywał:

Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska… Mówię o zbiorze Kantyczek… Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego Dzieciątka, są tak delikatne i święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności.

Warto wspomnieć, że niektóre kolędy są nam szczególnie bliskie, bo ich historia wiąże się z Podlasiem. Pieśń o Narodzeniu Pańskim – utwór Franciszka Karpińskiego, bardziej znany jako Bóg się rodzi – to królowa polskich kolęd. Tekst pieśni powstał w Dubiecku nad Sanem na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej (1736 – 1816). Kolęda po raz pierwszy zabrzmiała w 1792 r. w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. W tym samym też roku ukazało się jej i innych „Pieśni nabożnych” pierwsze wydanie, sporządzone w klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu.

Tradycja kolędowania przetrwała także do dziś. Na przełomie grudnia i stycznia w Białymstoku odbędą się świąteczne, uroczyste koncerty.

* 12 stycznia 2019 r., godz. 19.00: koncert charytatywny na rzecz terapii i rehabilitacji dzieci z dystrofią mięśniową „Wyśpiewajmy dobro. Kolędowanie z Tomkiem Kamińskim i gośćmi”. Miejsce: sala koncertowa Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Podleśna 2. Cena biletu: 50 zł. Bilety dostępne w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 oraz w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 godzinę przed koncertem w dniu koncertu.

* 13 stycznia 2019 r., godz. 19.00: koncert świąteczny „W tę cichą noc” w wykonaniu solistów Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego w Białymstoku. Podczas koncertu usłyszeć będzie można kolędy i pastorałki w nowych aranżacjach. Miejsce: sala Filharmonii w Białymstoku przy ul. Podleśnej 2. Cena biletu: 30zł.

Red. Podlaski Senior / Fot. pixabay.com