Zajęcia plastyczne, florystyczne, krawiecko – rękodzielnicze, kulinarno – dietetyczne, rzeźbiarskie, malarskie, taneczne, gimnastyczne i jeszcze ergoterapia. Oprócz tego wspólne spacery, wycieczki i pielgrzymki. Klub Seniora 60+ przy Parafii św. Kazimierza działa już od 2 lat i może poszczycić się dużym zainteresowaniem. I nic dziwnego – seniorzy oprócz cyklicznych zajęć tematycznych mogą liczyć na wyjścia do opery, kin, muzeów oraz teatru.

Projekt skierowany jest do mieszkańców osiedla Dziesięciny i przyległych innych osiedli. Liczba miejsc jest nieograniczona, dlatego zainteresowani mogą dołączyć w dowolnym momencie. Zajęcia odbywają się przy ulicy Leszczynowej od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 18.00.

Na dzień dzisiejszy zapisanych jest dwudziestu ośmiu seniorów – mówi koordynator projektu Elżbieta Węgierska. – Obserwujemy duże zainteresowanie osób starszych tym przedsięwzięciem.

Proponowane zajęcia dbają zarówno o stronę emocjonalną, jak i duchową. Seniorzy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy wykonują ozdoby, przed Wszystkich Świętych robią wieńce i odwiedzają groby. W tym roku uczestniczyli w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości czy w modlitwie za ojczyznę.

Seniorzy cenią sobie to miejsce i jest ono potrzebne – podkreśla animatorka zajęć Beata Bolesta. – Uczestnicy są aktywni i mają tyle energii, że przekazują ją prowadzącym. Największym zainteresowaniem cieszą się ćwiczenia ruchowe i wyjazdy.

W czasie spotkań osoby starsze przekazują sobie wzajemnie wiedzę i umiejętności. Tu zawiązują się przyjaźnie. Tu można liczyć na wsparcie i pomoc. Tu nie jest się samotnym.

Jestem osobą samotną, przyszłam tu z nudów. Chciałam z kimś porozmawiać, wyjść z domu – przyznaje uczęszczająca do Klubu Seniora pani Daniela. – Zainteresowały mnie robótki ręczne, wycieczki, ogniska. Jest tu miło i sympatycznie. Przychodząc, tu zabijam czas i samotność. Mogę tu pośpiewać, potańczyć, poćwiczyć. Człowiek mając zajęcie, nie wpadnie w depresję.

Z kolei pani Ola zdecydowała się przyjść, ponieważ lubi oglądać filmy, a w świetlicy jest sala kinowa. Byliśmy ostatnio na koncercie Edyty Gepert i Kabarecie pod Wyrwigroszem. Człowiek sam by się nie wybrał. Zamiast siedzieć w domu, warto przejść się do ludzi, porozmawiać, pośmiać się – mówi z radością.

Wśród uczestników spotkań nie brakuje również – choć stanowią mniejszość – także panów. Pan Sławomir zapewnia nas, że bardzo ceni sobie rady, których udzielają mu panie w różnych sprawach. Nie sposób w to nie wierzyć.

Dzięki coraz większej liczbie programów aktywizujących seniorów możemy sprawić, by czuli się potrzebni, podnosić ich sprawność fizyczną, zadbać o sferę emocjonalną i zachęcić do angażowania się w życie społeczne. Widząc uśmiech na twarzach uczestników warsztatów i przepiękne rzeczy, które tworzą, życzymy wszystkim, by takich miejsc powstało jak najwięcej.

Klub Seniora 60 + przy Parafii św. Kazimierza działa w ramach projektu „Aktywny Senior Niewykluczony”. Każdego roku finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Białystok oraz parafii. Za realizację projektu odpowiedzialna jest Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Red. Podlaski Senior