Czas przedświątecznych przygotowań przeważnie związany jest z pośpiechem i zaaferowaniem. Z tych też powodów stajemy się bardziej nieuważni, a więc i narażeni na oszustwa, kradzieże kieszonkowe czy kradzieże z włamaniem do domów. Policja przypomina o zachowaniu ostrożności w sklepach, w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na drodze.

Specjalnie dla naszych Czytelników – zgodnie z ich sugestiami – rozmawialiśmy z oficerem podlaskiej policji. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi poradami, które mogą uchronić Was – drodzy seniorzy – przed niemiłymi konsekwencjami przedświątecznej „gorączki”, gdy można zapomnieć o istotnych zasadach bezpieczeństwa.

Gdy mówimy o zasadach bezpieczeństwa, kierujemy je do wszystkich, niezależnie od wieku. Nie dokonując żadnej klasyfikacji wiekowej, możemy mówić o osobach bardziej lub mniej czujnych, bardziej lub mniej rozważnych, przestrzegających zasad bezpieczeństwa i tych, którzy do tych zasad podchodzą beztrosko – mówi w rozmowie z naszym portalem asp. Marcin Gawryluk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. I dodaje, iż osoby w podeszłym wieku z jednej strony są bardziej ufne, ale z drugiej – z racji nabytego doświadczenia życiowego – również zapobiegliwe.

Starsze osoby w czasie przedświątecznym niejako zmuszone są do wyjść z domu celem dokonania zakupu. Częściej niż młodzi. Młodsze pokolenie bowiem coraz częściej korzysta z ofert sklepów internetowych.

Seniorzy powinni zatem pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mieszkań lub domów. Zawsze należy upewnić się, że drzwi są zamknięte na zamek. W takich sytuacjach nieoceniona staje się również tzw. sąsiedzka czujność. Jeśli mamy dobre stosunki z naszymi sąsiadami, nie wstydźmy się poprosić o „zerknięcie” okiem, czy koło naszych drzwi, podczas naszej nieobecności, nie kręci się nikt podejrzany. Sami też zwracajmy uwagę, by być czujnym w przypadku mieszkań naszych sąsiadów.

Zwłaszcza na starszych osiedlach w Białymstoku mieszkańcy są bardzo wyczuleni na to, co dzieje się u sąsiada – stwierdza przedstawiciel policji. – Wszelkiego typu niecodzienne zachowania powinny zawsze zwrócić naszą uwagę – radzi.

Należy zachować czujność także podczas stania w długich kolejkach. Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Po odejściu od kasy, pamiętajmy o zamknięciu torebek i noszeniu ich przed sobą.

W drodze również należy zachować ostrożność – w okresie świątecznym autobusy bywają przepełnione, co ułatwia sprawcom dokonania kradzieży. W gorączce przygotowań należy szczególnie uważać na przejściu dla pieszych. Padający deszcz, śnieg, często pojawiająca się o tej porze mgła utrudniają widoczność.

W miejscach nieoświetlonych należy bezwzględnie pamiętać o używaniu elementów odblaskowych. Osoby starsze kierujący pojazdami powinny uważać na drodze z uwagi na słabszą szybkość reakcji.

Pamiętajmy jeszcze o jednym – bądźmy czujni i reagujmy, jeżeli wymaga tego sytuacja.

W każdej kategorii wiekowej są osoby, które reagują na zdarzenie o charakterze kryminalnym albo przechodzą obojętnie – dodaje asp. Marcin Gawryluk. – Ważne jest, aby pamiętać o numerze alarmowym 112.

Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiedzialnych służb – zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo.

Red. Podlaski Senior, fot. pixabay.com