Zbliżają się święta… Sklepy oferują wiele różnych świątecznych dekoracji – girlandy, stroiki, choinki, bombki. Czasem jednak wykonana własnoręcznie praca staje się cenniejsza od tych z najpiękniejszych wystaw. Oto pomysł na to, jak wspaniale można przeżyć święta, gdy je sami przygotujemy.

Tradycyjną dekoracją świątecznego stołu jest stroik bożonarodzeniowy. Nie tak trudno go wykonać. Przy odrobinie chęci i zaangażowania poradzimy sobie z wykonaniem pracy, która z pewnością ucieszy wykonawcę oraz bliskich przybyłych na Wigilię.

Krok 1. Czas na przygotowanie potrzebnych materiałów

Konieczne będą gałązki świerkowe, szyszki, dekoracyjna świeca (lub dwie), gąbka florystyczna (możemy kupić ją w kwiaciarni), kawałek drutu (o długości ok. 5 cm), materiały dekoracyjne, płaskie naczynie, nożyce, ostry nożyk.

Krok 2. Wykonanie bazy

Ostrym nożykiem wycinamy kształt gąbki, aby dopasować ją do formy naczynia, które będzie naszą podstawą. Gąbka musi wystawać poza wysokością naczynia ok. 3 cm (ułatwi to umieszczanie w gąbce gałązek świerkowych).

Gałązki zaostrzamy nożykiem (na wysokości ok. 3 cm pozbywamy się igieł) i umieszczamy je w gąbce tak, aby uformować kształt naszego stroika – może być okrągły lub podłużny.

Uwaga: gałązki umieszczamy pewnie, nie zmieniamy ich położenia, ponieważ wówczas podziurawi się gąbka, a następnie pokruszy. Rozmieszczamy gałązki tak, aby w gąbce u góry zostawić miejsce na umieszczenie świecy.

Krok 3. Umieszczenie świecy

Aby świeca była umieszczona stabilnie, należy rozgrzać nad ogniem końcówkę drutu i wbić od dołu w świecę. W przypadku grubej świecy wbijamy aż trzy druty. Następnie umieszczamy świecę w gąbce florystycznej.

Krok 4. To, co lubimy najbardziej – rozmieszczenie dekoracji

Wykorzystujemy zebrane przez nas materiały. Umieszczamy je na stroiku najlepiej za pomocą rozgrzanego kleju z pistoletu. Jeżeli nie dysponujemy tymi narzędziami, pomocny stanie się np. cienki drucik.

Oto kilka ważnych porad z zakresu podstawowych zasad kompozycji:
– materiały grupujemy w zależności od stylu stroika (wiejski, dekoracyjny, minimalistyczny)
– materiały większe np. duże bombki umieszczamy zawsze w centrum stroika blisko świecy
– materiały drobne powinny znaleźć się na obrzeżach stroika
– kolorystykę dobieramy na zasadzie zbliżonych tonów lub wyraźnego kontrastu.

Życzymy wspaniałych, pięknych, niepowtarzalnych prac! Zachęcamy, by wykonać je wspólnie z kimś bliskim – córką, wnuczką, sąsiadką.

Red. Podlaski Senior