Niemal 11 tysięcy w miniony weekend, a blisko 151 tysięcy w poniedziałek i prawie 50 tysięcy do wtorkowego południa – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę.

Od 1 grudnia jedyną formą, w której można wystawiać zwolnienie lekarskie, jest zwolnienie elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. W województwie podlaskim przygotowanych do wystawiania zwolnień elektronicznych jest 3,5 tysiąca lekarzy.

W pierwszy weekend powszechnego obowiązywania nowego prawa, czyli 1 i 2 grudnia, lekarze wystawili 10,7 tysiąca e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia, system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tysięcy e-ZLA. Tym samym osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań.

Wówczas w granicach 50 – 60 tysięcy zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe. W poniedziałek do Oddziału ZUS w Białymstoku wpłynęło 3,7 tysiąca e-zwolnień i ani jednego papierowego. W całym kraju wczoraj dostarczono do Zakładu 161 zaświadczeń, które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom. Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą druku o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach.

Będziemy wyjaśniać, z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawione właśnie w takiej formie. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe tak, by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie podlaskim.

Niezwykle istotny jest wzrost liczby asystentów medycznych zgłoszonych do ogólnopolskiego rejestru. Dziś jest ich 7,1 tysiąca, z czego 1,5 tysiąca dysponuje certyfikatem ZUS, który daje możliwość podpisywania e-zwolnień.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) czynne jest od godziny 6.00 do 22.00.

Red. Podlaski Senior / Fot. pixabay.com