Wielką rolę w życiu każdego seniora pełni aktywność fizyczna. Może ona przybrać różne formy w zależności od stopnia kondycji osoby starszej, ale także indywidualnych preferencji. Niektórzy wybierają spacery lub biegi, inni jogę. A na czym polega tzw. „alternatywna siłownia”?

Sylwia Ciołko: Moje zajęcia z osobami starszymi polegają na treningu interwałowym (ćwiczenia interwałowe polegają na aktywności przez określony czas oraz odpoczynku w ściśle wyznaczonych ramach).  Są  to treningi obwodowe z wykorzystaniem maszyn hydraulicznych. Maszyny te charakteryzują się tym, że ciężar wykonywanego ćwiczenia jest regulowany przez szybkość pracy ćwiczącego, tak więc senior sam dostosowuje do własnych możliwości opór maszyny. Podczas ćwiczeń z seniorami wykorzystujemy także ciężarki, gumy oraz wałki do masowania. Ćwicząc w taki sposób, nie obciążamy swojego organizmu.

Na czym polega praca trenera?

– W klubie, w którym pracuję  jest zawsze dwóch trenerów.  Powoduje to, że każdy trening jest swego rodzaju treningiem personalnym, gdyż wykwalifikowana osoba zawsze jest w stanie pomóc seniorom w razie potrzeby. Zawsze istnieje też możliwość spotkania indywidualnego z trenerem, w celu omówienia efektów oraz ustaleń przyszłych planów ćwiczeń. Takie działania są jak najbardziej wskazane.

Jaka atmosfera panuje wśród seniorek?

– Panie są zawsze uśmiechnięte, bardzo łatwo się aklimatyzują, chętnie ze sobą rozmawiają. Nawet, gdy na zajęcia przychodzi nowa osoba,  może liczyć na wsparcie osób regularnie korzystających z siłowni. Ostatnio modna zrobiła się u nas istna burza mózgów –  gdy kogoś dręczy jakiś problem, wszyscy razem staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie tej sytuacji.

Często przyjście po raz pierwszy na siłownię może stanowić pewną barierę. Jak zachęcić osoby starsze do korzystania z tego rodzaju ćwiczeń?

– Ze wszystkimi nowymi osobami umawiamy się zawsze indywidualnie. Wtedy trener indywidualnie pracuje z daną osobą, pokazując jej, jak poprawnie powinno się wykonywać  ćwiczenie, tłumacząc przy tym, jakie partie mięśniowe rozwijamy i jak wpływa to na nasz organizm.

Ile lat ma najstarsza ćwicząca osoba, z którą pani pracuje?

– Nasza najstarsza klubowiczka- że tak się wyrażę – ma 82 lata. Jest to pani, która przychodzi do nas 3-4 razy w tygodniu. Jest naprawdę sympatyczną osobą, świetnie radzi sobie  z ćwiczeniami, zawsze może liczyć na wsparcie trenera w trudniejszych ćwiczeniach. Pani chętnie odbywa treningi i jest z nich bardzo zadowolona.

Jaki wpływ ma taka aktywność na życie codzienne?

Paniom zdecydowanie łatwiej jest się poruszać, codzienne aktywności przychodzą im o wiele łatwiej. Bardzo często przychodzą do nas panie ze skierowaniami na rehabilitacje, jak dobrze wiadomo, czasem terminy oczekiwania są bardzo odległe. Dzięki aktywności fizycznej i regularnemu wzmacnianiu mięśni, zdarza nam się słyszeć o znacznej poprawie zdrowia, bądź nawet powrocie do bardzo dobrej kondycji.

Dziękuję za rozmowę.

 

Redakcja: podlaskisenior.com