Aktualności

Słońce nie w parze z lekami i ziołami

Poparzenia skóry, udar cieplny to najczęstsze przykre konsekwencje, jakie mogą nas spotkać podczas nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak czasami nie trzeba zbyt dużo słońca, by doszło do problemów. Jednym z nich jest reakcja fototoksyczna, wywołana zwykle połączeniem promieni UV z lekami, ziołami lub nawet kosmetykami.

Powszechnie wiadomo, że wrażliwość skóry na promienie słoneczne zwiększa popularny dziurawiec – mówi lekarka Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. – Niestety, na tym najczęściej ta powszechna wiedza się kończy. Tymczasem czynników fotouczulających jest znacznie więcej. Takie działanie mają także bergamotka, arcydzięgiel czy nagietek. Herbatki z tych roślin lub okłady na skórę należy latem stosować bardzo ostrożnie, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować o tej porze roku. Może się to skończyć poparzeniem skóry i reakcją fototoksyczną, objawiającą się plamami, rumieniem lub pęcherzami. Podobne skutki mogą spowodować także niektóre leki, zarówno te przyjmowane doustnie, jak i w postaci maści na skórę. Antybiotyki, leki neurologiczne, przeciwcukrzycowe i wiele innych w połączeniu ze słońcem stanowią groźną mieszankę.

Szczególną uwagę należy zwrócić na maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, bo sporej części z nich nie wolno stosować, jeśli planujemy przebywanie na słońcu – przestrzega Małgorzata Stokowska-Wojda.

Warto czytać dokładnie ulotki, na których producent musi umieścić wszelkie ostrzeżenia, także te związane z ekspozycją na promienie UV. Lekarka dodaje, że trzeba być ostrożnym nawet wówczas, gdy nie leżymy przez wiele godzin na plaży. Kiedy spacerujemy, relaksujemy się przejażdżką rowerową, pływamy – promienie słoneczne także do nas docierają i reakcja fototoksyczna może wystąpić tak samo, jak wówczas gdy spędzamy dzień bez ruchu. Pamiętajmy też, że przed promieniowaniem UVA nie ochroni nas szyba, więc po herbatce z dziurawca nie będziemy bezpieczni nawet w samochodzie.

Źródło: Porozumienie Zielonogórskie / fot. pixabay.com

Redakcja Podlaski seniorSłońce nie w parze z lekami i ziołami

Related Posts