1 stycznia 2019 r. ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”. To pomoc dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Na program przeznaczono 550 mln zł rocznie.

Dla kogo wsparcie?

Program jest częścią „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że skorzysta z niego 2478 gmin i prawie 1,2 mln osób. Zapewni on pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.

Program „Posiłek w szkole i w domu” ma stanowić wsparcie finansowe gmin w dożywianiu mieszkańców – w formie posiłku, świadczenia pieniężnego (zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności) oraz w postaci produktów żywnościowych. To m.in. gorący posiłek dla uczniów przygotowany w szkolnej stołówce. Dzięki programowi zwiększy się kontrola nad jakością produktów oraz procesem przygotowywania posiłków.

Program wspiera organy prowadzące publiczne szkoły podstawowe w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach. To poprawa standardu już funkcjonujących stołówek, ale także doposażenie nowych miejsc.

Większa pomoc

Ze środków przekazywanych gminom w ramach programu dofinansowane zostaną posiłki wydawane w stołówkach oraz te dowożone osobom dorosłym, w tym nieopuszczającym domu (np. ze względu na podeszły wiek, czy niepełnosprawność), które nie są w stanie same przygotować sobie gorącego posiłku (w programie przeznaczono środki na dowóz posiłków). W tym przypadku wojewoda także będzie mógł zwiększyć do 5 proc. dotację dla gmin na dowóz posiłków.

Program „Posiłek w szkole i w domu” realizowany ma być w latach 2019 – 2023 i zastąpi program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020. Swoim zasięgiem obejmie wszystkie województwa.

Źródło: gov.pl, fot. pixabay.com