Aktualności

Kluby Seniora przełamują samotność osób starszych – tu można liczyć na wsparcie

Zajęcia plastyczne, florystyczne, krawiecko – rękodzielnicze, kulinarno – dietetyczne, rzeźbiarskie, malarskie, taneczne, gimnastyczne i jeszcze ergoterapia. Oprócz tego wspólne spacery, wycieczki i pielgrzymki. Klub Seniora 60+ przy Parafii św. Kazimierza działa już od 2 lat i może poszczycić się dużym zainteresowaniem. I nic dziwnego – seniorzy oprócz cyklicznych zajęć tematycznych mogą liczyć na wyjścia do opery, kin, muzeów oraz teatru.

Projekt skierowany jest do mieszkańców osiedla Dziesięciny i przyległych innych osiedli. Liczba miejsc jest nieograniczona, dlatego zainteresowani mogą dołączyć w dowolnym momencie. Zajęcia odbywają się przy ulicy Leszczynowej od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 18.00.

Na dzień dzisiejszy zapisanych jest dwudziestu ośmiu seniorów – mówi koordynator projektu Elżbieta Węgierska. – Obserwujemy duże zainteresowanie osób starszych tym przedsięwzięciem.

Proponowane zajęcia dbają zarówno o stronę emocjonalną, jak i duchową. Seniorzy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy wykonują ozdoby, przed Wszystkich Świętych robią wieńce i odwiedzają groby. W tym roku uczestniczyli w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości czy w modlitwie za ojczyznę.

Seniorzy cenią sobie to miejsce i jest ono potrzebne – podkreśla animatorka zajęć Beata Bolesta. – Uczestnicy są aktywni i mają tyle energii, że przekazują ją prowadzącym. Największym zainteresowaniem cieszą się ćwiczenia ruchowe i wyjazdy.

W czasie spotkań osoby starsze przekazują sobie wzajemnie wiedzę i umiejętności. Tu zawiązują się przyjaźnie. Tu można liczyć na wsparcie i pomoc. Tu nie jest się samotnym.

Jestem osobą samotną, przyszłam tu z nudów. Chciałam z kimś porozmawiać, wyjść z domu – przyznaje uczęszczająca do Klubu Seniora pani Daniela. – Zainteresowały mnie robótki ręczne, wycieczki, ogniska. Jest tu miło i sympatycznie. Przychodząc, tu zabijam czas i samotność. Mogę tu pośpiewać, potańczyć, poćwiczyć. Człowiek mając zajęcie, nie wpadnie w depresję.

Z kolei pani Ola zdecydowała się przyjść, ponieważ lubi oglądać filmy, a w świetlicy jest sala kinowa. Byliśmy ostatnio na koncercie Edyty Gepert i Kabarecie pod Wyrwigroszem. Człowiek sam by się nie wybrał. Zamiast siedzieć w domu, warto przejść się do ludzi, porozmawiać, pośmiać się – mówi z radością.

Wśród uczestników spotkań nie brakuje również – choć stanowią mniejszość – także panów. Pan Sławomir zapewnia nas, że bardzo ceni sobie rady, których udzielają mu panie w różnych sprawach. Nie sposób w to nie wierzyć.

Dzięki coraz większej liczbie programów aktywizujących seniorów możemy sprawić, by czuli się potrzebni, podnosić ich sprawność fizyczną, zadbać o sferę emocjonalną i zachęcić do angażowania się w życie społeczne. Widząc uśmiech na twarzach uczestników warsztatów i przepiękne rzeczy, które tworzą, życzymy wszystkim, by takich miejsc powstało jak najwięcej.

Klub Seniora 60 + przy Parafii św. Kazimierza działa w ramach projektu „Aktywny Senior Niewykluczony”. Każdego roku finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Białystok oraz parafii. Za realizację projektu odpowiedzialna jest Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Red. Podlaski Senior

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

Redakcja Podlaski seniorKluby Seniora przełamują samotność osób starszych – tu można liczyć na wsparcie

Related Posts

Ruszamy do teatru – dobra zabawa gwarantowana

Od czasu do czasu w Białymstoku możemy oglądać gościnne występy znanych i lubianych  teatrów. Tym razem Teatr Capitol przyjeżdża z „Bożyszcze Kobiet”. To lekka, pełna dowcipnych dialogów komedia o relacjach damsko-męskich, którą pokochają (nie tylko) osoby w długich związkach. Już 6 września w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Historia bohaterów zapowiada się ciekawie i wydaje